Lang voordat het daadwerkelijk gevaarlijk wordt,wordt voeding bij PDS vaak al stressvol.
- Elja van den Berg

- 2 dagen geleden
- 2 minuten om te lezen

Voor veel mensen met PDS is eten niet meer iets vanzelfsprekends. Nog vóórdat voeding echt klachten veroorzaakt, kan er al spanning ontstaan. Alleen al dénken aan eten kan de buik onrustig maken. Dat is geen toeval, maar een herkenbaar patroon.
Een cirkel van gedachten en reacties bij voeding en PDS
Bij PDS ontstaat vaak een vaste cirkel. Eerdere klachten na het eten zorgen ervoor dat het brein en het lichaam alert worden. Nog voordat er gegeten wordt, ontstaat de gedachte: dit zal wel weer misgaan.
Die gedachte zet het lichaam alvast “aan”:
de buik spant zich aan
de ademhaling wordt sneller
de aandacht gaat volledig naar de darmen
Daardoor voelt elke sensatie sterker. Zelfs normale signalen uit de buik kunnen dan worden ervaren als klacht. Zo lijkt het alsof het eten het probleem is, terwijl het lichaam al in een beschermende stand stond.
De buik reageert op verwachting
De darmen reageren niet alleen op wat er gegeten wordt, maar ook op wat er verwacht wordt. Als het lichaam zich voorbereidt op problemen, gaat het zich daar ook naar gedragen.
Dit verklaart waarom:
klachten soms al beginnen vóór de maaltijd
hetzelfde eten de ene keer wél en de andere keer geen klachten geeft
steeds meer voedingsmiddelen “verdacht” worden
Het lichaam probeert te beschermen, maar houdt zo de klachten onbedoeld in stand.
Vermijden houdt de cirkel in stand
Uit angst voor klachten gaan veel mensen voeding vermijden. Dat lijkt logisch, maar het bevestigt het idee dat eten gevaarlijk is. De cirkel blijft draaien:spanning → klachten → bevestiging → nog meer spanning.
Op termijn kan dit leiden tot minder variatie in voeding, sociale beperkingen en verlies van vertrouwen in het eigen lichaam.
Waarom gespecialiseerde begeleiding nodig is
Bij PDS en functionele dyspepsie (FD) is het daarom niet voldoende om alleen naar voeding te kijken. Het gaat juist om het herstellen van veiligheid in het lichaam en het doorbreken van deze cirkel van verwachting en reactie.
Behandeling bij een gespecialiseerd Medisch Hypnose Centrum richt zich precies hierop. Hypnotherapeuten die gespecialiseerd zijn in PDS en FD werken niet alleen met symptomen, maar met het onderliggende patroon waarin gedachten, spanning en lichamelijke reacties elkaar versterken.
Tot slot
Bij PDS wordt eten vaak al stressvol, lang voordat het echt gevaarlijk is. Door begeleiding te zoeken bij specialisten die begrijpen hoe deze cirkel ontstaat en in stand blijft, kan het lichaam leren dat eten weer veilig is. Dáár ligt de sleutel tot duurzame verlichting van klachten.




Opmerkingen