top of page

Klachten rondom eten

PDS - functionele dyspepsie - IBD - coeliakie

Wanneer eten klachten oproept

 

Eten hoort iets vanzelfsprekends te zijn. Iets waar je niet over na hoeft te denken.

Maar misschien herken je dat eten juist klachten oproept.
Dat je na een maaltijd een opgeblazen gevoel krijgt, druk in de buik voelt of misselijk wordt. Soms al tijdens het eten, soms pas een half uur later.

Je merkt dat je vooraf gaat nadenken over wat je wel of niet kunt eten. Of dat je bepaalde producten bent gaan vermijden om klachten te voorkomen. Eten wordt dan iets om rekening mee te houden, in plaats van iets wat gewoon kan.

Waarom krijg je klachten na het eten?

 

Na het eten komt je spijsvertering op gang: de maag zet uit, de darmen gaan bewegen en er ontstaat gas door de verwerking van voeding. Dit zijn normale processen.
Wanneer je maag en darmen gevoeliger zijn geworden, kunnen deze signalen echter sneller en sterker worden ervaren. Daardoor kun je al bij een normale maaltijd klachten krijgen zoals een opgeblazen buik of buikpijn. Het lichaam reageert dan niet zozeer op wat je eet, maar op hoe het deze prikkels verwerkt.

 

De rol van voeding

 

Bij klachten rondom de buik en maag wordt vaak gekeken naar voeding. Denk aan het FODMAP dieet, eliminatiediëten of het vermijden van specifieke producten. Dit kan helpen om inzicht te krijgen in hoe je lichaam reageert.
Tegelijk merk je misschien dat dit niet altijd een blijvende oplossing is. 
Je kunt ervaren dat je het ene moment iets prima kunt eten, terwijl je er op een ander moment toch klachten van krijgt.

Soms wordt de lijst met producten die “veilig” voelen steeds kleiner, en kan eten spanning gaan oproepen.

Wanneer voeding niet de oorzaak is

 

Bij veel functionele klachten, zoals PDS of functionele dyspepsie, speelt de samenwerking tussen het brein en het spijsverteringsstelsel een centrale rol.

De maag en darmen kunnen gevoeliger worden voor normale prikkels. Dit wordt ook wel viscerale hypersensitiviteit genoemd.

 

Dat betekent dat:

  • normale vulling van de maag al snel als “te veel” voelt

  • normale beweging of gasvorming sterker wordt ervaren

  • het lichaam sneller en heftiger reageert op eten

Het gaat dan niet alleen om wat je eet, maar om hoe je lichaam erop reageert.

 

FODMAP of regulatie van het systeem?

 

In de praktijk wordt vaak gestart met een dieet zoals FODMAP. Dat kan tijdelijk helpen, maar pakt niet altijd de onderliggende oorzaak aan.

Wanneer de gevoeligheid van het systeem blijft bestaan, kunnen klachten terugkomen, ook als je voeding aanpast.

Daarom richten wij ons op het herstellen van de regulatie van het lichaam.

 

Wat helpt dan wél?

 

Binnen onze behandeling werken we aan:

  • het verminderen van overgevoeligheid in maag en darmen

  • het reguleren van het zenuwstelsel

  • het verminderen van spanning rondom eten

  • het herstellen van vertrouwen in het lichaam

 

Darmgerichte hypnotherapie speelt hierin een belangrijke rol.

Deze helpt het lichaam om weer rustiger te reageren op prikkels zoals eten, zodat maaltijden minder klachten geven en minder spanning oproepen.

 

Wat verandert er wanneer je lichaam rustiger wordt?

 

Wanneer de regulatie verbetert, merken veel mensen dat voeding weer beter verdragen wordt.

Producten die eerder klachten gaven, kunnen vaak geleidelijk weer worden gegeten. Eten wordt minder beladen en vraagt minder aandacht. Het doel is niet alleen minder klachten, maar een lichaam dat weer voorspelbaar en ontspannen reageert.

 

Herken je dit?

 

Blijven klachten na het eten terugkomen, ondanks dat je al hebt gelet op voeding of verschillende diëten hebt geprobeerd?

Dan kan het waardevol zijn om verder te kijken dan voeding alleen.

Plan een intake of start met Je Buik de Baas® en werk gericht aan herstel.

 

Behandelprogramma
Je Buik de Baas®

Een 12-weeks behandeltraject gericht op herstel van de samenwerking tussen darm en brein. 

Ruim 90% van onze cliënten ervaart binnen enkele weken duidelijke verbetering van klachten; meer rust, minder pijn, betere stoelgang.

 

Het programma combineert:

  • gespecialiseerde medische hypnotherapie

  • psycho-educatie over de darm-brein interactie

  • praktische oefeningen

  • modules over o.a. voeding en leefstijl

  • persoonlijke begeleiding

Kies de vorm die bij jou past:

Persoonlijke begeleiding

Start met een intakegesprek en werk samen met een gespecialiseerde therapeut.

Online behandeltraject

Volg het programma vanuit huis, met vaste modules en begeleiding met videoconsulten.

Homepage_edited.jpg

Prof. Dr. Daniel Keszthelyi

Hoofd afdeling Maag-, Darm- en Leverziekten 
specialisatie PDS.
Maastricht Universitair Centrum.

In zijn inaugurele rede, van juni 2022, vertelt professor dr. Keszthelyi meer over de rol van de hersen-darm-as en hoe hypnotherapie effectief is in de behandeling van PDS en functionele dyspepsie. "Hypnotherapie, in welke vorm dan ook aangeboden, leidt tot langdurige verbetering van klachten".

Video

Video

De rol van de darm-brein-as bij PDS

 

De darm en het brein communiceren voortdurend met elkaar. Dit tweerichtingsverkeer – de darm-brein-as – verloopt via zenuwen, hormonen en het stresssysteem.

Het grootste deel van de signalen gaat zelfs van de buik naar het brein. Onrust in de buik kan spanning in het hoofd veroorzaken. En spanning in het hoofd is vaak direct voelbaar in de buik.

Bij PDS raakt deze samenwerking ontregeld. De darm wordt gevoeliger en reageert sneller op normale prikkels zoals eten, beweging of stress. Het lichaam kan sneller in een staat van verhoogde alertheid terechtkomen.

Zo kan er een vicieuze cirkel ontstaan waarin klachten en spanning elkaar versterken.

 

 

Andere klachten bij PDS

 

PDS beperkt zich zelden tot de darm alleen. Veel mensen ervaren dat ook het bredere regulatiesysteem van het lichaam gevoeliger is geworden.

 

Naast buikklachten komen regelmatig voor:

  • vermoeidheid

  • hoofdpijn

  • vaker plassen of pijn bij vrijen

  • fibromyalgie

  • slaapproblemen

  • spierspanning

  • overgevoeligheid voor prikkels

 

Dit wijst op een bredere ontregeling binnen het zenuwstelsel. Bij langdurige klachten kan het systeem gevoeliger worden voor prikkels. Signalen worden sneller als bedreigend geïnterpreteerd en sterker doorgegeven. Dit mechanisme staat bekend als centrale sensitisatie.

 

 

Voor wie is hypnotherapie bij PDS geschikt?

 

Gespecialiseerde hypnotherapie bij PDS kan passend zijn wanneer klachten langere tijd aanwezig blijven en onvoldoende verbeteren met dieet, medicatie of leefstijladviezen.

 

Behandeling kan met name zinvol zijn wanneer:

  • PDS-klachten al maanden bestaan

  • standaardbehandeling onvoldoende effect geeft

  • buikpijn of aandrang het dagelijks functioneren beïnvloeden

  • stress merkbaar invloed heeft op de buik

  • angst of vermijding de klachten in stand houdt

 

Wij behandelen zowel volwassenen als kinderen met PDS, met een aanpak die zorgvuldig wordt afgestemd op leeftijd en persoonlijke situatie.

 

 

Samenwerking met huisartsen en MDL-artsen

 

Het Medisch Hypnose Centrum werkt samen met huisartsen, MDL-artsen en andere zorgprofessionals. Waar nodig stemmen wij de behandeling zorgvuldig af binnen het bestaande zorgtraject, zodat begeleiding aansluit op eerder onderzoek en medische adviezen.

Vanuit ziekenhuizen en huisartsenpraktijken in het hele land wordt naar ons centrum verwezen.

Daarnaast dragen wij actief bij aan kennisdeling en scholing rondom de behandeling van Prikkelbare Darm Syndroom (PDS) en DGBI, zodat deze zorgvorm goed geïntegreerd blijft binnen de reguliere gezondheidszorg.

 

 

Wil jij weer Je Buik de Baas® worden?

 

Meer rust in je buik.
Meer vertrouwen in je lichaam.
Meer vrijheid in je dagelijks leven.

Ruim 90% van onze cliënten ervaart duidelijke verbetering van klachten.

Wil je weten of gespecialiseerde hypnotherapie bij PDS voor jou passend is?

Lees ervaringen van onze cliënten

Erika - PDS

Ik ben enorm tevreden over de behandeling. Vooral de hypnosesessies waren erg rustgevend en effectief. Door de therapie ben ik anders tegen dingen aan gaan kijken en ben ik mijn lichaam en geest en de verbinding tussen die twee beter gaan begrepen. Dat was erg behulpzaam.

Ik heb de therapeute als erg competent en meelevend ervaren. Ook vond ik dat ze mij veel uit kon leggen over prikkelbare darmsyndroom en relevante informatie voor het herstel heeft meegegeven. Ik had niet verwacht dat ik bijna geen last meer zou hebben van mijn darmen. Ik ben erg gelukkig.

Vrouw middelbare leeftijd

Ellen - PDS

Door de hypnosesessies en de goede theoretische uitleg heb ik dit ervaren als een veelzijdige cursus als je darmklachten hebt. Het heeft mij persoonlijk veel inzichten gebracht. Ondanks dat het een online programma is voelt de ondersteuning van Elja en Herman en de vlotte reactie op vragen zeer persoonlijk. Nadat bij mij een ander medisch probleem was ontstaan waarvoor ik behandeling nodig had, heb ik ook veel steun aan het programma gehad. Daarbij kreeg ik ook nog aanvullende hypno-sessies speciaal voor dit probleem, waarvoor nog steeds dank. 

Vrouw met Patterned Shirt

Monika - PDS

Het gaat goed met me. Ben al verschillende keren in de stad geweest en heb al sinds lange tijd niet zo veel meer ondernomen.. Jouw training heeft me absoluut de juiste duw gegeven. Het is heel fijn om eindelijk steeds meer verbetering te voelen. Mijn man en dochter vinden t natuurlijk ook fijn dat ik weer dingen kan ondernemen. Vooral voor mijn dochter vind ik t heerlijk!! Het mooiste wat me gegeven is is dat ik nu echt diep van binnen voel dat ik alles in mij heb om een prachtige toekomst tegemoet te gaan... Stapje voor stapje. Nogmaals dank voor je enthousiaste steun!

Dr. Sjoukje Nauta - MDL arts Poli Direct

"Elja is een nuchtere Achterhoekse die mensen, die kampen met het prikkelbare darmsyndroom, buikpijn of maagklachten, een effectieve behandeling biedt met darmgerichte hypnotherapie.
Ik beveel haar centrum graag aan bij mijn patiënten"

Sjoukje Nauta - 383 525.jpg
Melanie Meijer.jpg

Dr. Melanie Meijer - huisarts Bloem Leefstijlkliniek

"Buikpijn of een prikkelbare darm?
Hypnotherapie is bewezen effectief bij buik- en maagklachten. Het helpt het stress systeem tot rust te laten komen. Met hypnotherapie word je bewust van de signalen van je lijf en leer je hiermee om te gaan".

Dr. Marten Otten - Medisch Centrum Veluwe

"Het prikkelbare darmsyndroom is een veel voorkomende aandoening waarvoor meerdere behandelingen mogelijk zijn. Hypnotherapie is één van die behandelopties die wetenschappelijk bewezen zijn en vaak in meer dan 80% van de gevallen succes heeft. Het voordeel van hypnotherapie is, dat wanneer de behandeling aanslaat het effect heel lang kan aanhouden".

Dr M Otten.jpg

Kies welke behandeling bij jou past en meld je aan

Darmgerichte hypnotherapie kun je volgen op één van onze praktijklocaties, maar je kunt het ook comfortabel volgen vanuit je eigen huis. Alle sessies, oefeningen en tips staan in een online therapie omgeving waarin je 24/7 kunt inloggen. Dit is net zo effectief als therapie volgen bij ons in de praktijk. We zijn altijd bereikbaar voor vragen en overleg, en het is mogelijk om videoconsulten in te plannen zodat je je vragen kunt stellen en wij je kunnen bijsturen waar nodig.

bottom of page